19.04.2018 5 минут на чтение статьи
Якщо банк не може домогтися від вас погашення боргу по кредиту, то він доручає цю справу колекторському агентству к-капитал. Що ж робити в такій ситуації?
Ваш борг може потрапити до колекторів k-kapital в двох випадках:
- банк уклав з ними агентський договір або договір доручення, на підставі якого колекторське агентство представляє інтереси банку;
- банк переуступив колекторам право вимоги (цесія), інакше кажучи, продав борг. Згода позичальника при цьому не потрібно але він повинен бути в письмовій формі проінформований про зміну кредитора. В іншому випадку у неплатника є законне право не виконувати свої зобов’язання.
Незалежно від того, за яким договором з вами працюють колектори, мета у них одна — знайти спосіб, який допоможе вам повернути борг. Вам можуть запропонувати новий графік платежів з урахуванням поточного фінансового стану. Якщо ви не можете платити за об’єктивних причин, колекторське агентство може обговорити з банком можливість розстрочки або реструктуризації кредиту.
У своїй роботі колектори вдаються до телефонних переговорів, листів і особистим зустрічам. Мається на увазі, що колектор повинен зрозуміти причину, по якій ви перестали платити по кредиту і допомогти вам знайти рішення з даної ситуації. На ділі ж часто відбувається навпаки — колектори дзвонять, загрожують, залякують і не хочуть входити в положення боржника. Розмовляти з такими колекторами ви не зобов’язані. Якщо не хочете псувати собі настрій, просто кладіть трубку.
Зверніть увагу, що колектори мають право на дзвінки з 8:00 до 22:00. Турбувати вас в нічний час вони не повинні. На початку розмови колектор повинен представитися: сказати своє прізвище, ім’я, назва агентства і контакти. Якщо він цього не зробив і робити не збирається, краще повісити трубку. Хіба мало хто може вам дзвонити з бажанням поживитися за чужий рахунок. При наданні необхідної інформації можете продовжувати розмову, вислухати питання, претензії, пропозиції, дізнатися на підставі яких документів з вас вимагають борг.
Буває, що колектор приїжджає особисто. В такому випадку він зобов’язаний пред’явити документи, що засвідчують особу і підтверджують право вимоги. На поріг його пускати не варто, недоторканність вашого житла гарантована Конституцією. А ось про всяк випадок покликати свідків не завадить. Або просто ведіть аудіо- або відеозапис переговорів. При агресивній поведінці з боку колектора ви можете без пояснень закінчити спілкування. Якщо дії виходять за рамки чинного законодавства, звертайтеся до правоохоронних органів.
З метою спонукати позичальника до виплати боргу, деякі колектори можуть звертатися до ваших сусідів, родичів або колег. Розповідати про ваш борг, шукати підтримки і допомоги. Розголошення термінів прострочення, суми боргу, найменування банку-кредитора є розголошення персональної інформації третім особам.
Якщо ви не хочете спілкуватися з колекторами, ви можете цього не робити чекати, чим все закінчиться. Вашу справу можуть передати до суду, при винесенні позитивного рішення на користь банку або колекторського агентства, вам доведеться виплачувати необхідну суму. Якщо не хочете доводити до суду і колектор при спілкуванні поводиться професійно — чи не порушує ваших прав, не загрожує, спробуйте з ним домовитися. Раптом пощастить і проблема вирішиться набагато простіше і швидше, ніж ви думали.